Skip to content

85 No. 16th St.

East Orange, NJ 07018

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 4, 2006

Property Information

Block63
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-1

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,409
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,000
25%
Improvement Value:$190,300
75%
Total Assessment$252,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,925-0.8%
2024$7,993+28.7%
2023$6,211+1.3%
2022$6,132+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5004, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1900