Skip to content

30 Midland Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Nov 26, 1986

Property Information

Block640
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-5

Building Details

Building Class17
Description2S-F-TD-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,095
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,000
30%
Improvement Value:$230,900
70%
Total Assessment$329,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,362-0.9%
2024$10,451+9.1%
2023$9,580+1.3%
2022$9,458+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$78,000

To:

Sq Ft2,095DeedBook 4951, Page 872

Property Built

Built

Year Built: 1930