Skip to content

16 Midland Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 22, 2019

Property Information

Block640
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-5

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,289
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,300
28%
Improvement Value:$256,000
72%
Total Assessment$354,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,129-0.8%
2024$11,224+12.9%
2023$9,941+1.3%
2022$9,813+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft2,289DeedBook 20150, Page 82605Recorded10/28/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920