Skip to content

70 Eastwood St.

East Orange, NJ 07017

Built 1940

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Apr 6, 2011

Property Information

Block640
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-5

Building Details

Building Class17
Description2.5S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,619
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,200
16%
Improvement Value:$441,600
84%
Total Assessment$522,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,421-0.9%
2024$16,562+11.3%
2023$14,878+1.3%
2022$14,687+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft4,619DeedBook 12309, Page 8759

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 4905, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1940