Skip to content

180-88 Glenwood Ave.

East Orange, NJ 07017

Apartment

Last Sale Price
$1,220,000
Last Sale Date
May 16, 1995

Property Information

Block641
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-10

Building Details

Building Class---
Description2S-GDN-46-0-X
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,196,000
26%
Improvement Value:$3,405,800
74%
Total Assessment$4,601,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$144,543-0.9%
2024$145,785-3.1%
2023$150,460+1.3%
2022$148,532+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,220,000

To:

DeedBook 5365, Page 536

Property Sale

Sale
$1,194,614
DeedBook 5224, Page 572