Skip to content

470 Park Ave.

East Orange, NJ 07017

Apartment

Last Sale Price
$2,550,000
Last Sale Date
Apr 6, 2016

Property Information

Block560
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-9

Building Details

Building Class---
Description4SW-31-1S-O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$806,000
18%
Improvement Value:$3,589,600
82%
Total Assessment$4,395,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$138,066-0.9%
2024$139,253+48.8%
2023$93,565+1.3%
2022$92,366+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$2,550,000

To:

DeedBook 20160, Page 31034

Property Sale

Sale
$2,200,000

From:

To:

DeedBook 12490, Page 8452Recorded4/11/2014

Property Sale

Sale
$2,271,725
DeedBook 12209, Page 7250

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 6131, Page 94

Property Sale

Sale
$570,000
DeedBook 5575, Page 569

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 5021, Page 934