Skip to content

275 Prospect St. Unit 8f

East Orange, NJ 07017

Built 1963

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Nov 12, 2020

Property Information

Block642
Lot4
QualifierC090
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-11

Building Details

Building Class35
Description1S-B-OT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,022
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,000
15%
Improvement Value:$122,500
85%
Total Assessment$144,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,539-0.8%
2024$4,578+76.9%
2023$2,588+1.3%
2022$2,554+1.3%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft1,022DeedBook 20201, Page 13589

Property Sale

Sale
$30,000
Sq Ft1,022DeedBook 20190, Page 90511Recorded9/25/2019

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 12368, Page 3531

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5670, Page 761

Property Sale

Sale
$582,867
DeedBook 5552, Page 613

Property Sale

Sale
$2,000,000
DeedBook 5266, Page 539

Property Sale

Sale
$2,745,000
DeedBook 5096, Page 553

Property Built

Built

Year Built: 1963