Skip to content

275 Prospect St. Unit 14j

East Orange, NJ 07017

Built 1963

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 28, 2024

Property Information

Block642
Lot4
QualifierC153
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-11

Building Details

Building Class35
Description1S-B-OT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage462
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,800
27%
Improvement Value:$53,900
73%
Total Assessment$73,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,315-0.8%
2024$2,335+102.7%
2023$1,152+1.6%
2022$1,134+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$40,000
Sq Ft462DeedBook 20210, Page 62168Recorded5/17/2021

Property Sale

Sale
$30,000
Sq Ft462DeedBook 20210, Page 20028Recorded2/23/2021

Property Sale

Sale
$39,900
DeedBook 5008, Page 774

Property Built

Built

Year Built: 1963