Skip to content

163 No. 15th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1910

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Aug 29, 2022

Property Information

Block64
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-1

Building Details

Building Class43
Description2.5S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,919
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
14%
Improvement Value:$373,400
86%
Total Assessment$435,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,676-0.9%
2024$13,793+59.8%
2023$8,633+1.3%
2022$8,522-14.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft2,919DeedBook 20220, Page 83745

Property Sale

Sale
$103,000

From:

To:

Sq Ft2,836DeedBook 20180, Page 34445Recorded4/23/2018

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 5709, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1910