Skip to content

15 Eastwood St.

East Orange, NJ 07017

Built 1920

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Apr 30, 2003

Property Information

Block650
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-11

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,984
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,400
22%
Improvement Value:$334,400
78%
Total Assessment$428,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,469-0.8%
2024$13,584+4.9%
2023$12,955+1.3%
2022$12,789+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft2,984DeedBook 5989, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 1920