Skip to content

29 Washington Terr.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Nov 18, 2003

Property Information

Block671
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-1

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,033
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,600
16%
Improvement Value:$376,100
84%
Total Assessment$447,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,062-0.9%
2024$14,183+21.1%
2023$11,714+1.3%
2022$11,564+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft3,033DeedBook 6042, Page 659

Property Built

Built

Year Built: 1930