Skip to content

30 Morton Place

East Orange, NJ 07018

Church/Charitable

Last Sale Price
$2,075,656
Last Sale Date
Dec 21, 2017

Property Information

Block660
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-2

Building Details

Building Class10
DescriptionVACANT LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,500
90%
Improvement Value:$27,600
10%
Total Assessment$282,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$21,375+76.5%
2007$12,109+97.0%
1996$6,146-8.6%
1995$6,727-2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,075,656

To:

DeedBook 20180, Page 564

Property Sale

SaleMulti
$1,500,000

From:

To:

DeedBook 20170, Page 59365Recorded7/10/2017

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 6084, Page 174

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 5256, Page 87