Skip to content

148 No. 14th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1882

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 27, 2017

Property Information

Block66
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-2

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,752
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,700
18%
Improvement Value:$287,100
82%
Total Assessment$350,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,019-0.8%
2024$11,113+14.7%
2023$9,691+1.3%
2022$9,567+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,727DeedBook 20170, Page 70151

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft2,752DeedBook 20160, Page 70685Recorded8/17/2016

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 6003, Page 920

Property Built

Built

Year Built: 1882