Skip to content

138 No. 14th St.

East Orange, NJ 07017

Built 2007

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Sep 16, 2021

Property Information

Block66
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-2

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,908
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
15%
Improvement Value:$392,000
85%
Total Assessment$459,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,417-0.9%
2024$14,541+15.3%
2023$12,611+1.3%
2022$12,450+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft3,108DeedBook 20211, Page 26091

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 12219, Page 8842

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 12031, Page 4328

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 6288, Page 206

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5542, Page 359