Skip to content

49 Morton Pl.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 29, 2025

Property Information

Block670
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-2

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,084
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,500
24%
Improvement Value:$226,100
76%
Total Assessment$297,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,348-0.8%
2024$9,428+12.6%
2023$8,372+1.3%
2022$8,265+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930