Skip to content

20 Davis Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 13, 2021

Property Information

Block253
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-7

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,074
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,100
20%
Improvement Value:$277,100
80%
Total Assessment$347,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,906-0.8%
2024$10,999+63.7%
2023$6,721+1.3%
2022$6,635+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

Sq Ft2,074DeedBook 20160, Page 55540Recorded7/1/2016

Property Built

Built

Year Built: 1925