Skip to content

9 Webster Place Lot

East Orange, NJ 07018

Commercial

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Mar 29, 2017

Property Information

Block690
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-6

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
95%
Improvement Value:$3,900
5%
Total Assessment$72,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,290-0.8%
2024$2,309-3.7%
2023$2,399+1.3%
2022$2,369+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$195,000

To:

DeedBook 20170, Page 31167

Property Sale

Sale
$3,978
DeedBook 12301, Page 273