Skip to content

11 Webster Pl.

East Orange, NJ 07018

Built 1925
Church/Charitable

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Nov 21, 2019

Property Information

Block690
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-6

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,211
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,600
16%
Improvement Value:$374,000
84%
Total Assessment$444,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2008$8,299+0.4%
2007$8,262+0.1%
2006$8,250-0.3%
2005$8,272-0.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$399,000

To:

Sq Ft4,211DeedBook 20191, Page 12687

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook 6242, Page 1

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 6079, Page 140

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4869, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1925