Skip to content

204 No. 19th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 2005

Property Information

Block70
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-10

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,821
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,100
21%
Improvement Value:$232,500
79%
Total Assessment$295,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,285-0.9%
2024$9,365-10.0%
2023$10,400+1.3%
2022$10,267+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4940, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1905