Skip to content

194 No. 19th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 8, 2007

Property Information

Block70
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-10

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,921
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,200
19%
Improvement Value:$266,900
81%
Total Assessment$330,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,368-0.9%
2024$10,458+1.0%
2023$10,356+1.3%
2022$10,223+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$220,225
DeedBook 6291, Page 588

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 5927, Page 278

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5030, Page 680

Property Built

Built

Year Built: 1905