Skip to content

192 No. 19th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1905

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Aug 16, 2001

Property Information

Block70
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-10

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,837
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,600
19%
Improvement Value:$277,900
81%
Total Assessment$341,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,727-0.8%
2024$10,819+3.3%
2023$10,472+1.3%
2022$10,338+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$133,000

To:

Sq Ft2,837DeedBook 5827, Page 227

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5093, Page 688

Property Built

Built

Year Built: 1905