Skip to content

296-310 So. Harrison St.

East Orange, NJ 07018

Built 1960
Apartment

Last Sale Price
$6,300,000
Last Sale Date
Jun 23, 2021

Property Information

Block720
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-14

Building Details

Building Class10
Description2S GDN-44-0-O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,144,000
23%
Improvement Value:$3,726,000
77%
Total Assessment$4,870,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$152,967-6.8%
2024$164,102+79.5%
2023$91,427+1.3%
2022$90,255+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$6,300,000

To:

DeedBook 20210, Page 80636

Property Sale

Sale
$4,150,000

From:

To:

DeedBook 20170, Page 91894Recorded10/18/2017

Property Sale

Sale
$685,000
DeedBook 5479, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1960