Skip to content

10 Melrose Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jan 28, 2007

Property Information

Block720
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-14

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,868
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,100
28%
Improvement Value:$218,300
72%
Total Assessment$302,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,498-0.9%
2024$9,580+9.6%
2023$8,744+1.3%
2022$8,632+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,868DeedBook 12026, Page 867

Property Built

Built

Year Built: 1930