Skip to content

91 Sanford St.

East Orange, NJ 07018

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2013

Property Information

Block720
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-14

Building Details

Building Class---
DescriptionV/L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,640
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$53,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,668-0.8%
2024$1,682-32.5%
2023$2,493+1.3%
2022$2,462+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 12402, Page 5058

Property Sale

Sale
$11,000
DeedBook 12323, Page 3937

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 6320, Page 608

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 6177, Page 739

Property Sale

Sale
$116,200
DeedBook 5972, Page 403