Skip to content

41 Sanford St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Apr 22, 2020

Property Information

Block720
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-14

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,432
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,200
20%
Improvement Value:$346,100
80%
Total Assessment$432,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,579-0.8%
2024$13,695+24.5%
2023$10,999+1.3%
2022$10,858+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft3,360DeedBook 20200, Page 43378

Property Sale

Sale
$54,900

From:

To:

Sq Ft3,432DeedBook 12469, Page 1207Recorded11/20/2013

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 12059, Page 1440

Property Built

Built

Year Built: 1925