Skip to content

190 No. 17th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 19, 1996

Property Information

Block72
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-2

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,710
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,200
19%
Improvement Value:$269,200
81%
Total Assessment$332,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,191-0.9%
2024$10,280+9.5%
2023$9,386+1.3%
2022$9,262+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930