Skip to content

14-16 Princeton St.

East Orange, NJ 07018

Apartment

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block730
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-3

Building Details

Building Class---
Description3SW-6-0-O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
26%
Improvement Value:$307,700
74%
Total Assessment$415,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,057-0.9%
2024$13,169-27.3%
2023$18,108+1.3%
2022$17,876+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

DeedBook 20180, Page 40679

Property Sale

Sale
$189,000

From:

To:

DeedBook 12564, Page 2153Recorded7/10/2015

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 12293, Page 3184