Skip to content

38 Princeton St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Nov 20, 2024

Property Information

Block730
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-3

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,444
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,500
31%
Improvement Value:$174,800
69%
Total Assessment$253,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,956-0.9%
2024$8,025+15.4%
2023$6,954+1.3%
2022$6,865+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft1,444DeedBook 20250, Page 2293

Property Sale

Sale
$178,000
Sq Ft1,716DeedBook 20230, Page 30015Recorded5/18/2023

Property Built

Built

Year Built: 1925