Skip to content

10 Clifford St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$256,500
Last Sale Date
May 8, 2019

Property Information

Block730
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-3

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,173
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,100
21%
Improvement Value:$290,100
79%
Total Assessment$367,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,534-0.9%
2024$11,633+12.2%
2023$10,367+1.3%
2022$10,234+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$256,500

To:

Sq Ft2,173DeedBook 20190, Page 47864

Property Sale

Sale
$15,000

From:

To:

Sq Ft2,173DeedBook 20161, Page 6252Recorded12/12/2016

Property Built

Built

Year Built: 1925