Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
47 Princeton St.
East Orange, NJ 07018
Last Sale Date
May 9, 2003
Property Information
Block731
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-3
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$48,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$48,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2005 | $4,366 | -0.0% |
| 2004 | $4,368 | +0.5% |
| 2003 | $4,345 | -0.5% |
| 2002 | $4,366 | +14.4% |
Property History
No events match the selected filters.