Skip to content

37 Princeton St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 18, 2012

Property Information

Block731
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-3

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,500
31%
Improvement Value:$172,500
69%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,853-0.8%
2024$7,920+17.5%
2023$6,738+1.3%
2022$6,652+1.3%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 12235, Page 2597

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 6374, Page 19

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 6172, Page 557

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 6031, Page 248

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5742, Page 736

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5700, Page 302

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5222, Page 863

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 4973, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1925