Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
51 Cambridge Street Lot
East Orange, NJ 07018
Last Sale Date
May 11, 1982
Property Information
Block732
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-3
Building Details
Building Class---
DescriptionVACANT LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$48,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$48,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $1,530 | -0.8% |
| 2024 | $1,543 | +894.4% |
| 2023 | $155 | +1.3% |
| 2022 | $153 | +1.3% |
Property History
No events match the selected filters.