Skip to content

59 Cambridge St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Jul 9, 2004

Property Information

Block732
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-3

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,548
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,900
30%
Improvement Value:$197,900
70%
Total Assessment$280,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,820-0.9%
2024$8,896+17.7%
2023$7,558+1.3%
2022$7,461+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$138,000

To:

Sq Ft1,548DeedBook 6095, Page 926

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5728, Page 45

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5543, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1925