Skip to content

21 Irving St.

East Orange, NJ 07018

Built 1923

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Jun 10, 2013

Property Information

Block735
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-3

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,269
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,200
33%
Improvement Value:$160,800
67%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,538-0.9%
2024$7,603+22.2%
2023$6,223+1.3%
2022$6,143+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$10,000

To:

Sq Ft1,269DeedBook 12440, Page 3344

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 6027, Page 110

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 5537, Page 716

Property Built

Built

Year Built: 1923