Skip to content

31 Irving St.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Apr 14, 1999

Property Information

Block735
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-3

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,200
29%
Improvement Value:$190,200
71%
Total Assessment$269,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,462-0.9%
2024$8,535+24.5%
2023$6,854+1.3%
2022$6,766+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft1,560DeedBook 5618, Page 734

Property Built

Built

Year Built: 1930