Skip to content

285 Halsted St.

East Orange, NJ 07018

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2007

Property Information

Block736
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-3

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,070
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,100
21%
Improvement Value:$297,400
79%
Total Assessment$375,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,794-0.9%
2024$11,896+10.7%
2023$10,750+1.3%
2022$10,612+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5151, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1940