Skip to content

254 Rhode Island Ave

East Orange, NJ 07018

Built 1928

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Mar 4, 2009

Property Information

Block740
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-2

Building Details

Building Class15
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,250
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,900
30%
Improvement Value:$179,000
70%
Total Assessment$255,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,038-0.9%
2024$8,107+26.8%
2023$6,394+1.3%
2022$6,312+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$182,000

To:

Sq Ft1,250DeedBook 12181, Page 8992

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 12013, Page 3758

Property Sale

Sale
$133,500
DeedBook 6205, Page 81

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5851, Page 39

Property Sale

Sale
$69,200
DeedBook 5682, Page 361

Property Built

Built

Year Built: 1928