Skip to content

11 Telford St.

East Orange, NJ 07018

Built 1918

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Sep 17, 2018

Property Information

Block741
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-2

Building Details

Building Class15
Description1S-F-RN-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage844
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,900
38%
Improvement Value:$128,200
62%
Total Assessment$208,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,536-0.9%
2024$6,593+26.0%
2023$5,231+1.3%
2022$5,164+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft904DeedBook 20181, Page 5964

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 12289, Page 3375

Property Built

Built

Year Built: 1918