Skip to content

16-18 Crawford St.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2021

Property Information

Block741
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-2

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,243
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,900
27%
Improvement Value:$209,900
73%
Total Assessment$288,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,071-0.9%
2024$9,149+10.3%
2023$8,295+1.3%
2022$8,189+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$136,300
DeedBook 5965, Page 716

Property Built

Built

Year Built: 1930