Skip to content

265 Rhode Island Ave

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2011

Property Information

Block772
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-10

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,232
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,100
23%
Improvement Value:$254,000
77%
Total Assessment$331,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,400-0.9%
2024$10,489+10.8%
2023$9,464+1.3%
2022$9,343+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,500
DeedBook 5144, Page 460

Property Built

Built

Year Built: 1925