Skip to content

36 Bedford St.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Oct 12, 2022

Property Information

Block742
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-2

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,908
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,900
27%
Improvement Value:$205,900
73%
Total Assessment$283,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,914-0.9%
2024$8,991+3.2%
2023$8,716+1.3%
2022$8,604+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,908DeedBook 20220, Page 92605

Property Built

Built

Year Built: 1930