Skip to content

16 Hillcrest Terr.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$203,764
Last Sale Date
Nov 4, 2008

Property Information

Block452
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-6

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,911
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
31%
Improvement Value:$189,900
69%
Total Assessment$273,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,603-0.9%
2024$8,677-17.2%
2023$10,478+1.3%
2022$10,344+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$203,764

To:

Sq Ft1,911DeedBook 12175, Page 3974

Property Built

Built

Year Built: 1930