Skip to content

311 Elmwood Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Sep 28, 2023

Property Information

Block743
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-2

Building Details

Building Class47
Description2S-F-OT-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,250
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
12%
Improvement Value:$587,700
88%
Total Assessment$671,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,909+88.7%
2024$10,020+10.7%
2023$9,048+1.3%
2022$8,933+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$660,000

To:

Sq Ft2,250DeedBook 20230, Page 65068

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft2,250DeedBook 20230, Page 19350Recorded3/28/2023

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 12108, Page 6999

Property Built

Built

Year Built: 1925