Skip to content

21 Bedford St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Date
Mar 13, 1974

Property Information

Block743
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-2

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,150
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,600
32%
Improvement Value:$164,200
68%
Total Assessment$242,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,626-0.9%
2024$7,692+15.0%
2023$6,688+1.3%
2022$6,602+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925