Skip to content

264 Elmwood Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 26, 2017

Property Information

Block744
Lot50.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-2

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,200
32%
Improvement Value:$167,700
68%
Total Assessment$246,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,755-0.9%
2024$7,822+16.7%
2023$6,705+1.3%
2022$6,619+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4950, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1930