Skip to content

405 Amherst St.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 1998

Property Information

Block470
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-10

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,900
33%
Improvement Value:$166,400
67%
Total Assessment$248,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,799-0.9%
2024$7,866+23.9%
2023$6,350+1.3%
2022$6,269+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930