Skip to content

266 Elmwood Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$71,208
Last Sale Date
Apr 4, 2002

Property Information

Block744
Lot50.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-2

Building Details

Building Class15
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,579
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,500
31%
Improvement Value:$179,400
69%
Total Assessment$259,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,163-0.9%
2024$8,234+31.7%
2023$6,250+1.3%
2022$6,170+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$71,208

To:

Sq Ft1,579DeedBook 5873, Page 943

Property Built

Built

Year Built: 1930