Skip to content

11 Wayne Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
May 22, 2020

Property Information

Block752
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-14

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,754
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,600
21%
Improvement Value:$299,500
79%
Total Assessment$379,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,908-0.8%
2024$12,010-0.2%
2023$12,030+1.3%
2022$11,875+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft2,772DeedBook 20200, Page 52209

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 6232, Page 662

Property Built

Built

Year Built: 1930