Skip to content

15 Wayne Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jan 18, 2022

Property Information

Block752
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-14

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,814
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,800
19%
Improvement Value:$331,300
81%
Total Assessment$411,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,913-0.8%
2024$13,024+11.9%
2023$11,636+5.9%
2022$10,987+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft2,814DeedBook 20220, Page 15393

Property Built

Built

Year Built: 1925