Skip to content

17 Wayne Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 21, 2007

Property Information

Block752
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-14

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,530
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
25%
Improvement Value:$239,800
75%
Total Assessment$319,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,045-0.9%
2024$10,131-0.7%
2023$10,207+1.3%
2022$10,076+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft2,530DeedBook 12066, Page 9982

Property Built

Built

Year Built: 1925